۲۲
مرد

تسمه نقاله

 

تسمه نقاله

تسمه نقاله ها بنا به ویژگی های ذاتی مانند پیوستگی عملیات، اقتصادی بودن ، ایمنی بالا،قابلیت اعتماد ،تنوع و ظرفیت نا محدود جایگاه ویژه ای را در حمل مواد توده ای کسب کرده اند. نوار نقاله در ساده ترین شکل از یک جفت درام تشکیل شده است که به یکی از انها نیرو اعمال می شود و بین انها یک نوار بی انتها کشیده شده است. بخش محرکه معمولا از یک موتور الکتریکی و یک جعبه دنده و کوپلینگ های مناسب برای جفت نمودن این دو قسمت تشکیل یافته است. تسمه نقاله ها را می توان برای مسیر های مختلف طراحی کرد و تنها عوامل محدود کننده مقاومت نوار، شیب سربالایی و سرازیری و فضای موجود است

انواع تسمه نقاله

ساختمان تسمه نقاله

از انجا که نوار به تنهایی 15 الی 50 در صد از هزینه ها را به خود اختصاص می دهد . لذا انتخاب وطراحی آن اهمیت زیادی دارد. نوار تسمه نقاله بایستی با شرایط کاری مورد نظر متناسب و تا حد ممکن اقتصادی باشد.نوار معمولا در محل نصب ، با استفاده از اتصالات مکانیکی به صورت بی انتها در می آید .وسیله اتصال بایستی :

1:تا حد ممکن به مقاومت نوار نزدیک باشد.

2:قابلیت انعطاف در هر دو جهت را داشته باشد .

3:کمترین اسیب را برای نوار در پی داشته باشد.

قرقره ها

قرقره ها باید تکیه گاه مناسبی برای نوار و نگهدارنده مناسبی برای حمل بار حمل شده فراهم کنند.قرقره ها معمولا دارای سه و گاهی پنج رولیک هستند.داخل رولیک ها  یاتاقان های ضد سایش و در پوش قرار دارند و مجموعه بر روی یک محور سوار شده است. دو نوع اصلی قرقره وجود دارد:قرقره های باربر که طرف باربر نوار را نگه می دارند و قرقره های بازگشت که طرف خالی نوار را نگه می دارد.نوار نقاله باید طوری طراحی ،ساخت و نگهداری شود که نوار برروی سیستم مکانیکی قرقره ها و درام ها حرکتی با ثبات و مرکزی داشته باشد. به این منظور شرایط زیر باید فراهم شود:

1: تمام قرقره ها باید در یک خط باشند

2: تمامی درام ها باید در یک خط باشد و محور های درام باید موازی و با محور اصلی نوارنقاله زاویه 90 درجه داشته باشد

3: مواد باید در مرکز نوار بارگیری شود

4: نوار باید مستقیم و در یک راستا باشد

5: شاسی باید در جهت عرضی باید تراز باشد

بخش محرک

تجهیزات محرکه معمولا از موتورهای الکتریکی استفاده می شود و بهترین مکان برای بخش محرکه تسمه نقاله محلی هست که تنش حداکثر نوار،کمترین مقدار را داشته باشد در نوارنقاله های افقی یا سربالا،بخش محرکه معمولا در انتهای تخلیه و در نوار نقاله های سرازیر در انتهای بارگیری قرار میگیرد.

شروع به حرکت با اسکرو

شروع به حرکت نوار تسمه نقاله اهمیت زیادی دارد.این کار می تواند با استفاده از تجهیزات کنترل گشتاورمکانیکی،الکتریکی ویا ترکیبی از هر دو مورد باشد.در مواردی که نیاز به کاهش کشش حداکثر در طرف باربر نوار از محرک میانبر یا بوستر محرک برای تامیین بخشی از توان استفاده می شود. پهنای غلطک برای نوار های تا عرض 100 سانتی متر 5 سانت و برای نوار های با عرض بالای 100 سانتی متر 75 میلیمتر بزرگتر از عرض نواراست.در صورتی که نوار در نزدیکی غلطک در فاصله ای بدون نگهداری با قرقره باشد وجود سطح تاجدار در قرار گیری نوار در وسط غلطک موثر است.

ادامه دارد………..

 

 

 

نوار نقاله ها و اسکرو های شرکت قزل صنعت آریا

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۷ از ۵
از مجموع ۳ رای