دستگاه درب بند بطری شیشه ای

یکی از دستگاه هایی که در صنعت بسته بندی بسیار پر کاربرد و مهم است، دستگاه درب بند بطری شیشه ای می باشد. بعد از اینکه محصولات تولید شد، برای بسته بندی و درب بندی، از این دستگاه عبور داده می شوند. از این دستگاه در موارد مختلفی اعم از صنایع دارویی، شیمیایی، غذایی و … استفاده می شود.

انواع مختلف دستگاه درب بند

آشنایی با دستگاه درب بند شیشه ای

به کمک دستگاه پلمپ درب بطری شیشه ای می توان انواع بطری های گوناگون را درب بندی و پلمپ کرد، به همین علت، این دستگاه به دستگاه درب بند قوطی نیز شناخته می شود. دستگاه درب بند انواع مختلفی دارد که عبارتند از: دستی، اتوماتیک و نیمه اتوماتیک.

دستگاه درب بند بطری شیشه ای

دستگاه درب بند به صورت دستی دستی و نیمه اتوماتیک، معمولا در کارخانه ها و تولیدی های بزرگ استفاده نمی شود. اما به دلیل اینکه قیمت پایینی که دارد در کارگاه های کوچک از آن بهره می برند.

در کارخانه های بزرگ، بکارگیری درب بند اتوماتیک برای اینکه در مواردی مثل: زمان و نیروی کار صرفه جویی شود، همینطور سرعت کار بالا برود، گزینه بسیار مناسبی است. بهتر است بدانید استفاده و کار با این دستگاه بسیار آسان می باشد. درب بند ها براساس ویژگی های ساختاری و شکل ظاهری، قیمت گذاری می شوند. به همین دلیل، مشتری باید در زمان خرید به موارد مختلفی توجه داشته باشد.

دستگاه دربند نوشیدنی
درب بند بطری شیشه ای
glass capping machine (1) (1)

کاربرد دستگاه درب بند شیشه ای

برای بسته بندی بطری های شیشه ای و قرار دادن درب بر روی آن، از این دستگاه استفاده می کنند. دستگاه درب بند بطری شیشه ای، با سرعت خیلی بالایی درب محصولات را بسته و در صورتی که تمایل داشته باشید، برچسب و تاریخ انقضای آن را روی بطری تعبیه می کند. این دستگاه در خطوط تولید نوشیدنی، دارو، مواد غذایی و بهداشتی به کار برده می شود.

در پایانی ترین قسمت خط تولید و در بخش بسته بندی محصولات شیشه ای، این دستگاه وارد عمل می شود. تمام مراحل درب گذاری، قرار دادن برچسب دلخواه و تاریخ انقضا، معمولا به شکل اتوماتیک انجام می شود.

هدف از به کار گیری این دستگاه، بالا بردن سرعت تولید و کاهش هزینه های تولید می باشد. همچنین می توان سرعت و تعداد بسته بندی را تنظیم کرد. اگر انجام عملیات دستگاه پلمپ درب بطری شیشه ای به شکل اتوماتیک باشد، از به وجود آمدن خطاهای انسانی، پیشگیری می شود و کیفیت و دقت بسته بندی را بسیار بهبود می بخشد.

همانطور که می دانید، دستگاه درب بند بطری شیشه ای نوعی دستگاه صنعتی می باشد. این دستگاه اصولا به شکل اتوماتیک و به کمک فناوری های متنوع مثل سیستم های پیچش، فشرده کردن و چسباندن، درب گذاری را انجام می دهد. از کاربرد های این دستگاه در صنعت می توان به بسته بندی درب نوشابه، روغن، آبمیوه ها، لوزام آرایشی، عطر، ادویه جات و دیگر تولیدات مایع با ظرف شیشه ای اشاره کرد. نقش این درب ها در حفظ بهداشت و کیفیت محصولات، انکار نشدنی ست. زیرا اگر درب ها به خوبی رو بطری های مختلف قرار نگیرد، باعث ورود باکتری های فاسد کننده به داخل محصولات و یا خروج مواد از بطری ها می شود.

اهمیت درب بند در حوزه دارو اهمیت خیلی ویژه ای دارد، پرس کردن و یا باز کردن پلمپ آلومینیومی (درب آلومینیومی) روی بطری های شیشه ای، یک فرآیند بسیار حساس در بیمارستان و آزمایشگاه ها می باشد. زیرا اگر آن شیشه یا ویال به خوبی پرس نشود، ممکن است که دارو کیفیت خود را نداشته باشد و حتی نتیجه عکس در بدن بیماران ایجاد شود. در برخی موارد، قیمت این دارو ها بسیار بالا است و ارزش زیادی دارند، حال اگر پلمپ این داروها به خوبی انجام نگیرد، باعث فساد آن دارو خواهد شد. انتخاب نوع پلمپ آلومینیومی می تواند بسیار اهمیت داشته باشد.

سایر دستگاه های درب بند قزل صنعت آریا

درب بند دستی

درب بند اتوماتیک

دستگاه دربند نوشیدنی

درب بند قوطی فلزی

درب بند ادکلن

دستگاه دربند حلب