دستگاه پرکن مایعات

دستگاه پرکن مایعات اهمیت بسیار زیادی در صنعت پیدا کرده است. این دستگاه امروزه در انواع مختلفی طراحی و تولید شده و برای پرکردن ظروف انواع مایعات قابل استفاده است. مسلماً استفاده از نیروی انسانی برای پر کردن ظروف مایعات چندان بهداشتی نیست و ممکن است یک سری عوامل بیماری زا به درون ظروف انتقال پیدا کند. بنابراین امروزه دیگر بهتر است انجام این عمل تنها از طریق دستگاه های اتوماتیک و پیشرفته انجام شود.

دستگاه پرکن می تواند تمامی ظروف مایعات را به درستی و با کیفیت بسیار بالایی بسته بندی کند. این دستگاه سرعت بسته بندی ظروف مایعات را افزایش داده وکار بسته بندی این محصولات را بسیار آسان تر کرده است. انواع مختلفی از مدل های این دستگاه برای رفع نیاز شرکت ها و کارخانه های متنوع در بازار به فروش می رسند.

دستگاه پرکن خطی تمام اتوماتیک به همراه میز ترافیک

دستگاه پرکن خطی تمام اتوماتیک

پرکن سرریز

پرکن مایعات سرریز

پرکن ثقلی زمانی

پرکن مایعات ثقلی زمانی

دستگاه پرکن مایعات سیلندر پیستونی

دستگاه پرکن مایعات سیلندر پیستونی

دستگاه پرکن خطی

پرکن مایعات خطی

پرکن مایعات پمپی یا لودسلی

پرکن مایعات پمپی یا لودسلی

انواع دستگاه پرکن مایعات با عملکرد و ظرفیت های مختلف در بازار موجود است. امروزه گاه برای پرکن برخی از مایعات در صنعت و کارخانه به بیش از یک نوع دستگاه پرکن مایعات احتیاج است. مشتری باید با توجه به نوع محصول، اندازه ظرف، تعداد محصولات تولیدی روزانه، بودجه کارخانه و … برای خرید پرکن مایعات اقدام نماید.

یک سری از انواع دستگاه پرکن مایعات، قابلیت ها و امکانات بسیار ویژه ای دارند. به همین خاطر هزینه خرید آن ها نیز گران تر از سایر مدل های دستگاه پرکن است. بر همین اساس شرکت و کارگاه های کوچک و تازه تاسیس توانایی خرید این مدل از دستگاه ها را نخواهند داشت و باید با توجه به تعداد محصولات تولیدی شرکت، این دستگاه را خریداری کنند.

دستگاه پرکن مایعات غلیظ

دستگاه پرکن مایعات غلیظ از جمله دستگاه پیشرفته صنعتی است که امروزه به صورت تخصصی برای پر کردن مایعات غلیظ مورد استفاده قرار می گیرد. مواد غلیظی همچون عسل، مربا، برخی از سس ها که ویسکوزیته بالایی دارند توسط این دستگاه در درون ظرف های مخصوص ریخته می شوند. نحوه عملکرد این دستگاه مشابه پرکن مایعات است اما طراحی آن با توجه به ساختار و ویژگی های مایعات غلیظ انجام شده است، به همین  خاطر به کمک این دستگاه مایعات غلیظ سریعتر بسته بندی خواهند شد.

برای پر کردن موادی مانند شوینده‌ها، شامپو، مواد ژله‌ای از دستگاه پرکن مایعات غلیظ استفاده می ‌شود. امکان تولید سفارشی این دستگاه وجود دارد و در انواع تک نازل، ۲ نازل و ۴ نازل موجود است. انواع مختلف پرکن مایعات غلیظ ممکن است بر حسب سفارش مشتری اتومات یا غیر اتومات ساخته شود. این دستگاه به وسیله شرکت‌های مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شود. برخی از شرکت ‌ها نیز بر اساس سفارش مشتری اقدام به تولید این محصول می‌کنند.

انواع پرکن مایعات غلیظ

امروزه انواع دستگاه پرکن مایعات غلیظ برای صنایع مختلف غذایی، آرایشی، بهداشتی و … تولید می شود. مایعات غلیظ معمولاً با نیروی جاذبه به درون ظرف ها منتقل می شوند ولی مکانیزم ثقلی برای مایعات غلیظ کارایی چندان زیادی ندارد، برهمین اساس از مکانیزم های پمپی و یا سیلندر پیستون استفاده می کنند. مایعات غلیظ باید با حساسیت بیشتری در داخل ظرف ها ریخته شوند؛ زیرا در صورت وجود هر گونه اشتباه ممکن است، حجم نادرستی از مایعات در داخل ظروف ریخته شود و بسته بندی به درستی انجام نگیرد.

انواع مدل های دستی، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک دستگاه پرکن مایعات غلیظ در بازار وجود دارد. مدل اتوماتیک این دستگاه، کارایی بسیار بیشتری نسبت به مدل نیمه اتوماتیک آن دارد؛ زیرا در مدل اتوماتیک تمامی مراحل پر کردن مایعات غلیظ به صورت خودکار انجام می گیرد.

دستگاه پرکن سیلندر پیستونی اتوماتیک

پرکن مایعات غلیظ اتوماتیک بدون دخالت اپراتور در کمترین زمان ممکن، مایعات غلیظ مختلفی همچون سس، رب، رنگ، کرم و … را به داخل ظروف انتقال می دهد. دستگاه اتوماتیک، کارایی بسیار بیشتری نسبت به سایر مدل های این دستگاه دارد، به همین خاطر اکثر کارخانه ها و شرکت های بزرگ این دستگاه را تهیه می کنند. پرکن اتوماتیک به صورت کاملاً حرفه ای با مکانیزم بسیار ویژه ای طراحی شده است. به همین خاطر فرایند پر کردن مایعات غلیظ را با دقت بسیار بالایی انجام می دهد. این دستگاه معمولاً به سیستم درب بند مجهز است، به همین خاطر تمامی مراحل بسته بندی محصولات را با کیفیت بالا انجام خواهد داد.

دستگاه پرکن مایعات غلیظ تک نازل

این دستگاه برای پرکردن مایعات غلیظ مختلف در ظرف‌ های گوناگون کاربرد دارد. مایعاتی مانند عسل، مربا، سس، دوغ و شیر از جمله مایعات غلیظ شمرده می شوند که که برای پر کردن ظرف هایشان، دستگاه پرکن تک نازل مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه برای پر کردن شوینده‌های غیر اسیدی نیز قابل استفاده است. در دستگاه پرکن تک نازل قرار دادن بطری، به صورت دستی انجام می ‌شود. قیمت مناسب و عملکرد آسان از مزیت ‌هایی است که این دستگاه را به محصولی کارآمد برای تولیدی‌های کوچک و مشاغل خانگی تبدیل کرده ‌است. پس شما هم اگر قصد دارید کار تولیدی انجام دهید می‌توانید با سرمایه ‌ای کم این دستگاه را تهیه کنید.

دستگاه پرکن دو نازل

یکی از انواع پرکن مایعات غلیظ، دستگاه ۲ نازل است. این دستگاه با داشتن شیر پنوماتیک، سرعت کار شما را افزایش می‌ دهد. حجم مایعات در این دستگاه متغیر است و از ۱۰۰ گرم الی ۴ لیتر تزریق مایعات انجام می‌شود. مخزن ۵۰ لیتری دارد و سیلندر به این دستگاه متصل می‌باشد.

پرکن ۴ نازله

در تولیدی ‌ها و کسب و کارهایی که پرکن‌های تک نازل و ۲ نازل جوابگو نیست، می‌توانند از دستگاه‌های ۴ نازل استفاده کنند. این دستگاه روند کار مشاغل را تا چندین برابر سریع‌تر انجام می‌دهد. امکان تولید این دستگاه به صورت اتومات و غیر اتومات وجود دارد.البته شما می‌توانید با توجه به بودجه و نیاز خود دستگاه مناسب را تهیه کنید.

دستگاه پرکن مایعات غلیظ نیمه اتوماتیک

پرکن مایعات غلیظ نیمه اتوماتیک بسیار پرفروش و محبوب است. این دستگاه کارایی نسبتاً خوبی دارد. علاوه بر این قیمت خرید مناسبی نیز دارد، به همین خاطر افراد مختلف می توانند این دستگاه را با هزینه مناسبی تهیه کنند. پرکن نیمه اتوماتیک نیز در انواع و ابعاد مختلفی طراحی و ساخته می شود. به همین خاطر مشتری می تواند با توجه به نیاز و خواسته خود، مناسب ترین دستگاه را برای کسب و کار خود، سفارش دهد. عملکرد این دستگاه برخلاف دستگاه اتوماتیک به اپراتور وابستگی دارد.

پرکن کرم

دستگاه پرکن کرم اتوماتیک

امروزه از دستگاه پرکن کرم دستی برای آماده کردن بسته بندی انواع کرم های بهداشتی، پماد های دارویی و … استفاده می شود. دستگاه تیوپ پرکن به صورت کاملاً تخصصی و حرفه ای طراحی شده است، به همین خاطر اکثر تولید کنندگان کرم و پماد از امکانات این دستگاه استفاده می کنند. این دستگاه از نظر اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه و مناسب است. امروزه میزان فروش این دستگاه در صنعت افزایش پیدا کرده است. زیرا به کمک این دستگاه می توان به صورت کاملاً بهداشتی و حرفه ای انواع کرم ها را بسته بندی کرد.

پرکن سس

پرکن سس نیمه اتوماتیک

دستگاه سس پرکن، وسیله ای بسیار تخصصی و کاربردی برای پر کردن انواع سس است. این دستگاه، انواع سس با غلظت های مختلف را در داخل شیشه و یا بطری های پت منتقل می کند. امروزه شکلات های صبحانه و مرباها را نیز به کمک این دستگاه در ظروف مخصوص بسته بندی می کنند این پرکن مایعات غلیظ، حجم مشخصی از سس را با دقت بسیار بالایی با پیستون به ظروف انتقال می دهد. تعداد نازل های این دستگاه مطابق با نظر و پیشنهاد مشتری انتخاب می شود. تعداد نازل های بیشتر باعث افزایش سرعت پر کردن سس می شود.

پرکن رب

پرکن رب گوجه فرنگی

امروزه در صنایع تولیدی رب، دستگاه پرکن مایعات غلیظ از جایگاه ویژه ای برخوردار است. رب، ماده غذایی بسیار مهمی است که همه افراد برای آشپزی از آن استفاده می کنند. بنابراین صنایع تولیدی رب در طول روز، تعداد زیادی از قوطی های رب را تولید می کنند، به همین خاطر برای تسریع سرعت بسته بندی محصولات به تجهیزاتی مانند دستگاه پرکن رب گوجه فرنگی، نیاز ضروری دارند. پرکن رب در انواع مختلفی طراحی می شوند که امروزه تکنولوژی های بسیار ویژه ای در روند ساخت این دستگاه به کار گرفته می شود. برهمین اساس با تهیه پرکن رب تمام اتوماتیک می توان رب ها را در قوطی و ظرف های مخصوصی بسته بندی کرد.

پرکن رنگ

رنگ های مختلف باید در قوطی های مخصوص ریخته شوند. امروزه در صنایع تولیدی رنگ از دستگاه های پرکن مایعات غلیظ استفاده می کنند. پرکن رنگ مراحل مختلف پر کردن قوطی و حتی درب گذاری را به صورت کاملا تخصصی انجام می دهد. پرکن رب یکی دیگر از دستگاه های کاربردی و مهم پرکن مایعات غلیظ است. انواع مدل های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک این دستگاه در صنعت کاربرد دارند. اپراتور در مدل نیمه اتوماتیک این دستگاه، مسئول قرار دادن قوطی های مخصوص رنگ بر روی نوار نقاله است. در ادامه فرایند ریختن رنگ و درب گذاری آن به صورت اتوماتیک انجام خواهد شد.

پرکن مایعات رقیق

دستگاه پرکن مایعات رقیق را می توان به چندین حالت تولید کرد.که شما می توانید با توجه به توضیحات ما یکی از این مدل ها رو انتخاب کنید.

در ابتدا برای دریافت اطلاعات بیشتر ، مقاله ی انواع پرکن مایعات را مطالعه بفرمایید.

پرکن مایعات رقیق(نازل ثابت)

این نوع از دستگاه های پرکن برای مایعات رقیق کف کننده بسیار مناسب هستند.

این دستگاه نیازی به برق ندارد و در تعداد 2 الی 10 نازل قابل ساخت می باشد . که جنس نازل ها بر اساس مواد پر شونده متفاوت می باشند. در این دستگاه از نازل های پرکن کد 02 که دارای یک سال گارانتی بی قید شرط هستند و در صورت خرابی بدون هیج هزینه ای برای شما تعمیر میشوند ساخته خواهند شد.

پرکن مایعات رقیق

دستگاه پرکن مایعات رقیق

پرکن مایعات رقیق

پرکن مایعات رقیق

پرکن مایعات رقیق

پرکن مایعات

این نازل ها که همان نازل های سرریز یا اورفلو (Overflow) می باشد که جریان از یک سمت وارد و از سمت دیگر خارج می شود و این ورود و خروج نیاز به یک اختلاف فشار دارد که حتما باید از طریق یک پمپ صورت پذیرد ولی ما در این دستگاه ، طراحی را به صورتی پیش بردیم که نه به پمپ و نه به برق نیازی نیست.

مشکل اساسی پرکن های مایعات ثقلی موجود در بازار عدم توانایی پر کردن بطری های در ابعاد مختلف به صورت هم زمان و عدم پر شدن همگی آن ها در یک زمان واحد می باشد . که حتی با دخالت اپراتور هم نمیتوان این نقیصه را جبران کرد. اما در قزل صنعت آریا این مورد با اعلام اولیه از طرف کارفرما قابل طراحی و رفع می باشد تا بتوانید انواع بطری از نظر ابعاد را به صورت همزمان در دستگاه قرار داده و از کیفیت کار خود راضی باشید. (کسب اطلاعات بیشتر در مورد ساخت پرکن مایعات)

از این ویزگی شما میتوانید در پرکن آبلیمو و سرکه نیز استفاده کنید.

امکان پرکردن بطری هایی با حجم های متفاوت از 200 سی سی تا 4 لیتر به طور همزمان

در این پرکن ها بر خلاف پرکن های دیگر نازل در جای خود ثابت بوده و بطری به سمت نازل یعنی به سمت بالا حرکت می کند.

هر جفت نازل دارای یک شیر پنوماتیک بوده که اپراتور با تغییر وضعیت ، شیر بطری را به سمت نازل هدایت کرده و عمل پر شدن بطری صورت می پذیرد. نازل های دستگاه به صورت 100% بدون چکه بوده و قابلیت کار در سه شیفت کاری با دوره سرویس هر 6 ماه یکبار را دارد که زمان سرویس آن 5 دقیقه می باشد.

پرکن بطری ثابت

نوع دیگر این دستگاه ها ، دستگاه های پرکنی هستند که بطری ثابت بوده و نازل به سمت پایین حرکت میکند. این دستگاه ها قابلت پرکردن در یک زمان ثابت و مقدار ثابت را ندارند که اکثر دوستان به خاطر قیمت پایین نسبت به دستگاه های مشابه ان را انتخاب می کنند و به خاطر اینکه باید مواد در مخزن در یک سطح باشد دردسر های زیادی را برای صاحب کار درست می کند که از نظر ما این دستگاه فاقد ارزش صنعتی بوده مگر اینکه در سیستم موتور و پمپ نصب شود که دیگر این دستگاه پرکن ثقلی نیست و یک دستگاه پرکن پمپی میباشد که در مقاله ای دیگر به توضیح کامل آن می پردازیم.

مشخصات دستگاه:

امکان ساخت شاسی دستگاه از جنس اهن یا استیل

نازل های تمام استیل از جنس 304 یا 316

کارکرد دستگاه بدون نیاز به برق

مخزن 200 لیتری از ورق 2 میلیمتر استیل

تعداد نازل از 2 الی 10 نازل جهت سفارش

قابلیت پرکردن بطری به طور همزمان از 200 سی سی الی 4 لیتر

پرکن مایعات رقیق ثقلی

دستگاه پرکن ثقلی نیمه اتوماتیک از جنس استیل 304 یا 306 با حجم بین 100 الی 300 لیتر می باشد. و برای پر کردن انواع مایعات رقیق استفاده می شود.

در ساخت نازل ها ، از مجرای برگشت جهت جلوگیری از کف کردن مایع تعبیه شده است.سرعت دستگاه برای پر کردن 500 سی سی، به ازای هر نازل240 الی 360 عدد در هر ساعت می باشد.

جنس نازل ها از استیل 304 یا 306 به سفارش مشتری ساخته می شود.

همچنین قطعات جانبی همگی از قطعات استاندارد موجود در بازار است

در صورت نیاز به تعویض این امر به راحتی در سراسر کشور امکان پذیر است.

روش کار پرکن نیمه اتوماتیک:

بطری ها به صورت دستی در جای مخصوص خود قرار گرفته

سپس شاسی و یا کلید مورد نظر را زده و جک پنوماتیک بطری را به زیر نازل برده و نازل باز می شود.

و عمل پر کردن بطری انجام می شود.دستگاه در تعداد نازل 1 الی 8 قابل ساخت می باشد

برای افرادی که از نظر فضای کاری محدود می باشند قابلیت ساخت دستگاه دو طرفه نیز موجود می باشد.

شایان ذکر است تمامی دستگاه های شرکت قزل صنعت آریا دارای یک سال گارانتی می باشد.

انواع دستگاه پرکن مایعات

پرکن سیلندر پیستونی

 

پرکن سیلندر پیستونی

دستگاه نیمه اتوماتیک سیلندر پیستونی مخصوص بسته بندی انواع مایعات با درجه غلظت متفاوت تولید و عرضه می شود. این دستگاه چند منظوره است و شما می توانید مایعات مختلف را به راحتی با آن در ظروف مناسب بسته بندی کنید. این دستگاه سرعت بسیار بالایی دارد و به دلیل مجهز بودن به سیلندر و پیستون، تمامی محصولات را با دقت و کیفیت بسیار بالا بسته بندی می کند.

لازم به ذکر است که تعداد نازل های این دستگاه متغیر است و معمولاً به میزان تولیدات شرکت بستگی دارد. موادی همچون گریس و وازلین را می توان به کمک این دستگاه در ظرف مناسبی انتقال داد، این مواد به هنگام سرد شدن، بسته می شوند. پرکن سیلندر پیستونی به دلیل مجهز بودن به میکسر و گرم کن، این مشکل را برطرف کرده است.

انواع پرکن سیلندر پیستونی

کار با دستگاه پرکن سیلندر پیستونی بسیار ساده و راحت است؛ به همین خاطر اغلب کارخانه ها و شرکت ها از ویژگی های مطلوب این دستگاه استفاده می کنند. امروزه انواع مدل های این دستگاه پرکن در بازار موجود است، هرکدام از مدل های این دستگاه برای پرکردن ظروف مایعات رقیق و یا غلیظ استفاده می شود.

دستگاه هایی نظیر دستگاه پرکن کرم، پرکن سس، پرکن رب، پرکن روغن ماشین، پرکن روغن خوراکی و پرکن رنگ نمونه های بسیار پرفروش و پرکاربرد این مدل دستگاه است که در صنعت طرفداران بسیار زیادی دارند.

پرکن پمپی یا لودسلی

پرکن مایعات لودسلی

پرکن لودسلی مخصوص پرکردن مایعات رقیق و غلیظ است، نازل های بسیار مجهز و با کیفیتی در طراحی این دستگاه به کار گرفته شده است؛ به همین خاطر این دستگاه فرایند پرکردن مایعات را با کیفیت بالا در کمترین زمان ممکن انجام می دهد.

حجم مخزن اصلی این دستگاه حدود 200 لیتر است. مایعات مورد نظر از طریق پمپ مخصوص به داخل مخزن اصلی هدایت شده و سپس در درون ظرف های مورد نظر ریخته می شوند.

این دستگاه پرکن نیز در انواع مدل های اتوماتیک و یا نیمه اتوماتیک طراحی و تولید می شوند که مدل تمام اتوماتیک آن بسیار کاربردی تر است. دستگاه پرکن نیمه اتوماتیک پمپی یا لودسلی به اپراتور وابسته است؛ زیرا بطری باید توسط اپراتور در زیر نازل ها قرار گیرد و سپس بعد از آنکه پر شد توسط اپراتور از قسمت مورد نظر برداشته شود.

انواع پرکن بمبی یا لودسلی

انواع مدل های این دستگاه دارای کیفیت بسیار عالی و ویژه هستند. یکی از مهمترین قابلیت هایی که این دستگاه ها دارند، سنسور های حساس وزن است. به کمک این سنسور ها تمامی حجم مایعات با توجه به وزن مشخصی که اپراتور در قسمت تنظیمات دستگاه وارد کرده است، درون ظرف های مخصوص ریخته می شوند.

انواع مختلفی از این پرکن را می توانید برای پرکردن مایعات مختلف به کار بگیرید. برای مثال پرکن رب، پرکن سس، پرکن رنگ از جمله نمونه های پرفروش و محبوب این دستگاه در بازار محسوب می شوند. صنایع غذایی تولید کننده سس و رب بدون استفاده از این دستگاه نمی تواند محصولاتی بهداشتی و سالم تولید و به بازار عرضه کنند.

پرکن ثقلی

پرکن مایعات ثقلی

پرکن مایعات ثقلی برای پرکردن مایعات رقیق که ویسکوزیته بسیار پایینی دارند، انتخاب مناسبی است. این پرکن مایعات بدون نیاز به پمپ، مایعات رقیق را به داخل ظرف های مخصوص هدایت می کند. انواع مایعات رقیق مثل اسیدهای مختلف، آب معدنی، روغن ماشین، روغن خوراکی، نوشیدنی های طعم دار، انواع مواد دارویی و … را می توان با استفاده از این دستگاه بسته بندی کرد.

روش کار این دستگاه به صورت تمام اتوماتیک است. بر همین اساس هیچ نیازی به دخالت مستقیم انسان در انجام روند کار، وجود نخواهد داشت. این دستگاه معمولاً ظرفیت بالایی معادل 5000 لیتر را می تواند در خود نگهداری کند.

لازم به ذکر است که افراد می توانند هرچند وقت یکبار قسمت نازل ها و مخزن این دستگاه را شستشو دهند تا از این طریق محصولاتی بهداشتی، مطابق با قوانین و مقررات تولید و بسته بندی شوند.

انواع پرکن ثقلی

 

پرکن روتاری

پرکن روتاری

 

پرکن روتاری، یکی از لوازم پرکاربردی است که برای پرکردن مایعات با درجه ویسکوزیته مختلف قابل استفاده است. هر چقدر تعداد نازل های این دستگاه بیشتر باشد، آنگاه سرعت پر کردن مایعات نیز افزایش پیدا خواهد کرد ولی معمولاً دو تا نازل در این دستگاه تعبیه می شود. نکته مهم در مورد این دستگاه، حجم و ابعاد کم آن است به همین خاطر در هر جایی که بخواهید می توانید آن را نصب کنید. این دستگاه نسبت به دستگاه های پرکن خطی مزایای بسیار بیشتری دارند.

انواع پرکن روتاری

انواع مدل های این دستگاه بسیار دقیق و سریع هستند. بر همین اساس کیفیت ظروف بسته بندی شده را افزایش می دهند. پرکن کرم یکی از بهترین نمونه های این دستگاه در بازار است.

پرکن تایمری

دستگاه پرکن تایمری، یک سری سنسورهای ویژه دارد که بر اساس زمانی که در دستگاه تعیین شده است، فعالیت می کنند. این دستگاه در بازه های زمانی خاصی به نازل ها اجازه باز و بسته شدن می دهد، روند کار این دستگاه ها بسیار دقیق و جدید است و برای سهولت پرکردن مایعات بسیار انتخاب مناسبی است.

این مدل دستگاه ها نیز مجهز به نوار نقاله هستند. بنابراین بطری و یا ظرف بدون نیاز به اپراتور به سمت نازل منتقل می شود و سپس بعد از انتقال مایع مورد نظر از نازل دور می شود. عملیات درب گذاری بطری و یا ظروف نیز ممکن است به وسیله دستگاه های بخصوصی انجام گیرند.

انواع پرکن تایمری

این دستگاه پرکاربرد و ویژه برای مواد مختلفی قابل استفاده است. دستگاه هایی همچون پرکن روغن ماشین، پرکن روغن خوراکی، پرکن رنگ می توانند دارای این قابلیت ویژه باشند.

پرکن مایعات اتوماتیک

پرکن روتاری اتوماتیک
پرکن روتاری اتوماتیک

 

پرکن مایعات اتوماتیک یکی از بهترین دستگاه هایی است که برای انتقال حجم مشخصی از سیال به درون ظرف مخصوص استفاده می شود. علت نام گذاری این دستگاه به دلیل نحوه عملکرد آن است؛ زیرا بطری ها به کمک نوار نقاله به صورت خطی در زیر نازل های مخصوص قرار می گیرند و سپس بعد از پرشدن، بطری های دیگر به صورت خطی جایگزین می شوند.

این دستگاه معمولاً تعداد نازل های زیادی دارد. این دستگاه در مدل های متنوعی برای پرکردن مایعات غلیظ و رقیق طراحی شده است. نحوه عملکرد این دستگاه ها بیشتر به صورت تمام اتوماتیک است. بنابراین اپراتور تنها سرعت و حجم مایعات را تنظیم می کند و دیگر نیازی به دخالت وی برای جابه جایی بطری ها نیست.

انواع پرکن مایعات اتوماتیک

انواع دستگاه پرکن مایعات خطی برای رفع نیاز شرکت ها و کارخانه های بزرگ طراحی و تولید می شوند. یکسری از مدل های این دستگاه برای پرکردن موادی با گرانروی بالا ساخته شده است. این دستگاه موادی همچون مایع ظرف شویی، عسل، شکلات صبحانه، روغن های نباتی و … را در داخل بطری و یا ظرف های مخصوص قرار می دهد.

نوع دیگر این دستگاه به منظور رسیدگی به مواد رقیق و کم غلظت طراحی شده است. این دستگاه نیز موادی همچون آب میوه و یا آب معدنی که رقیق هستند را در بطری های مخصوص بسته بندی می کند.

پرکن مایعات سرریز

پرکن سرریز

فرایند پرکردن مایعاتی که کف ایجاد می کنند، حساسیت بیشتری دارد. بر همین اساس برای انجام این عمل باید از پرکن مایعات سرریز استفاده شود. بسیاری از سموم و مواد شیمیایی حساس را به کمک این دستگاه در ظروف مخصوص می ریزند، عدم استفاده از این دستگاه در روند پرکردن این مایعات اختلال ایجاد می کند.

پمپ های مخصوصی در این دستگاه قرار داده شده اند. این پمپ ها مواد حساس را با روش های خاصی به درون مخزن هدایت کرده و سپس آن را در درون ظرف منتقل می کنند. اگر هنگام پرکردن ظرف، کف ایجاد شود، آنگاه دستگاه به کمک لوله های بازگشتی مخصوص، کف ها را از ظرف خارج کرده و کیفیت محصول را حفظ می کند.

انواع پرکن مایعات سرریز

مدل های بسیار پیشرفته و جدیدی از دستگاه پرکن مایعات سرریز در بازار دیده می شود. هر کدام از مدل های این دستگاه، مشخصات ویژه ای دارند که مشتری قبل از خرید باید آن ها را مطالعه کند. تعداد نازل های این دستگاه ها با یکدیگر تفاوت داشته و انتخاب آن به نیاز مشتری بستگی دارد.

مایعاتی که غلظت های متوسط و یا کمی دارند به کمک این دستگاه بسته بندی می شوند. محصولاتی همچون شامپو ها، برخی از سس ها، انواع ژل ها، نوشابه های گازدار و … باید با استفاده از این دستگاه در داخل ظرف ریخته شوند.

دستگاه پرکن مایعات چیست؟

دستگاه پرکن، دستگاه بسیار پرکاربرد و ویژه در صنعت محسوب می شود. انواع مختلفی از مواد را با استفاده از دستگاه های مناسب می توان در درون ظرف های مخصوص، بسته بندی کرد. گاه برخی از شرکت های تازه تاسیس هنوز نمی دانند که پرکن مایعات چیست؟ و چه کاربرد هایی دارد؟ در حالی که این دستگاه با مکانیسم فوق العاده ای که دارد، بهترین انتخاب برای بسته بندی مایعات است.

دستگاه پرکن مایعات به صورت اتوماتیک و بدون دخالت نیروی انسانی، می تواند فرایند بسته بندی ظروف مایعات را با دقت بالا انجام دهد. یک سری از مدل های این دستگاه عملکرد نیمه اتوماتیک دارند. بنابراین در برخی از موارد دخالت نیروی انسانی نیاز است؛ ولی با این حال این دستگاه برای کاهش استفاده از نیروی انسانی و افزایش کیفیت بسته بندی در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

ساخت دستگاه پرکن

انواع مختلف دستگاه پرکن با در نظر گرفتن نوع نیاز مشتری ساخته می شوند. نازل های بسیار با کیفیت در تعداد مختلفی از این دستگاه ها تعبیه می شوند. انتخاب تعداد نازل ها نیز به نوع نیاز مشتری و تعداد محصولات تولیدی شرکت او بستگی دارد. هرچه تعداد نازل های این دستگاه بیشتر باشد، آنگاه سرعت پرکردن مایعات نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

ساخت پرکن مایعات ممکن است از نظر دقت و عملکرد با یکدیگر متفاوت باشد. علاوه بر این حجم و گنجایش این دستگاه نیز متغیر است و هنگام ساخت توسط طراحان و افراد متخصص تعیین می شود. مراحل ساخت بسیاری از این دستگاه ها بسیار سخت و دشوار است و به دانش و تخصص بسیار زیادی احتیاج دارد.

طراحی :

مراحل طراحی دستگاه پرکن مایعات باید به کمک ماشین آلات و تجهیزات مدرن و جدید انجام بگیرد. هنگام طراحی این دستگاه باید به نکات بسیار زیادی توجه شود. برای مثال دستگاه پرکن باید به گونه ای طراحی شود که فرایند پرکردن ظروف را با سرعت و دقت بسیار بالایی انجام دهد. در غیر این صورت دستگاه طراحی شده از ارزش چندان بالایی برخوردار نخواهد بود.

طراحی دستگاه پرکن برای مایعات غلیظ و رقیق با یکدیگر متفاوت است. البته گاه یکسری از دستگاه ها دو منظوره هستند و برای مایعات مختلف با ویسکوزیته متفاوت استفاده می شوند. این دستگاه ها باید به گونه ای طراحی شوند که مایع مورد نظر را به صورت یکنواخت و دقیق در درون ظروف قرار دهند. علاوه بر این انتخاب مخزن مناسب نیز باید در دستور طراحی این دستگاه قرار بگیرد.

جنس قطعاتی که به طور مستقیم با مواد در ارتباط هستند، باید به درستی انتخاب شود؛ زیرا در غیر این صورت ممکن است مایعات هنگام برخورد با قطعات واکنش دهند و ماهیت آن ها دچار تغییر شود. انتخاب نوار نقاله و یا ابعاد دستگاه نیز از مواردی است که هنگام طراحی این دستگاه مورد بررسی قرار می گیرد.

راهنمای خرید

کسب و کارهای مختلف برای خرید این دستگاه باید به راهنمای خرید پرکن مایعات توجه ویژه ای داشته باشند. امروزه انواع دستگاه های پرکن مایعات با استفاده از بهترین قطعات و جدیدترین فن آوری های روز دنیا ساخته شده اند، مشتری باید با در نظر گرفتن نوع نیاز شرکت خود، جهت انتخاب درست این دستگاه اقدام کند.

مسلماً انتخاب درست این دستگاه، چالش های بسیار زیادی برای افراد ایجاد می کند. هنگام خرید پرکن مایعات، گزینه های انتخابی بسیار زیادی پیش روی مشتری قرار می گیرد که مشتری باید با توجه به نوع محصول شرکت، بودجه شرکت و تعداد تولید روزانه شرکت، دستگاه مناسبی را خریداری کند. این دستگاه با محصولات دائماً در تماس است بنابراین بر کیفیت محصولات تاثیر می گذارد. صاحبان شرکت و کارخانه باید برای حفظ کیفیت محصولات خود و رعایت استانداردهای بهداشتی، بهترین دستگاه پرکن را انتخاب نمایند. انتخاب درست تجهیزات در بهبود عملکرد کارخانه نقش چشمگیری دارد بنابراین نباید از اهمیت آن غافل شد.

قیمت دستگاه پرکن مایعات

قیمت دستگاه پرکن مایعات یکی از مهمترین فاکتورهایی است که مشتری قبل از خرید این دستگاه به آن توجه می کند. نرخ قیمت این دستگاه به دلیل تنوع مدل های آن ها با یکدیگر متفاوت است بنابراین هرچقدر امکانات و تجهیزات دستگاه مورد نظر بیشتر باشد آنگاه هزینه خرید آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد. مشتری برای خرید این دستگاه باید تمامی عوامل موثر بر قیمت آن را در نظر بگیرد برای مثال نوع مدل دستگاه، اندازه و ابعاد آن، زمان تولید دستگاه، توان دستگاه و … از جمله پارامتر های مهم و تاثیر گذار در نرخ قیمت پرکن مایعات است.

دستگاه پرکن مایعات رقیق و غلیظ از نظر عملکرد با یکدیگر متفاوت هستند به همین خاطر قیمت خرید آن ها نیز با یکدیگر فرق می کند بنابراین مشتری به هنگام خرید باید نوع محصول مورد نظر و تعداد تولیدات روزانه کارخانه را در نظر بگیرد تا از این طریق بتواند با بودجه مناسبی که کنار گذاشته است، بهترین دستگاه را انتخاب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *