دستگاه صنعتی

ساخت نوار نقاله

ساخت نوار نقاله

دستگاه نوار نقاله در ساده ترین حالت از یک جفت غلطک تشکیل شده که به یکی از آنها نیرو اعمال می شود و بین آنها یک تسمه نقاله بی انتها کشیده شده است. ساخت دستگاه نوار نقاله برای باربری در مسافت های کوتاه طراحی شده است. ولی برای نوار های با طول بیشتر ، از قرقره هایی در طول نوار استفاده می شود.

بخش محرک ، معمولا از یک موتور الکتریکی و یک جعبه دنده و کوپلینگ تشکیل شده است.

ترتیب های مختلف نوار نقاله

نوار نقاله میتواند پروفیل و مسیرهای متفاوتی داشته باشد.

برای ساخت نوار باید به اطلاعات زیر دسترسی داشته باشیم که در طی مقالات و مطالب مختلف به توضیح کامل آن می پردازیم.

1. ساختمان نوار نقاله

2. ویژگی های مواد حمل شونده

3. پارامترهای پایه طراحی

4. محاسبات نوار نقاله

نوار نقاله ازاجزای مختلفی تشکیل شده که در زیر اورده شده و به توضیح هرکدام می پردازیم.

ساختمان نوارنقاله:

1-1  نوار

1-2  قرقره ها

1-3  تجهیزات محرک نوارنقاله

1-4  غلطک ها

1-5  وسایل کشیدن نوار نقاله

1-6  تمیز کننده ها

1-7  بارگیری نوار نقاله

نوارهای نوارنقاله:

نوارها از لحاظ طراحی و انتخاب اهمیت بالایی دارند چون به تنهایی بین 15 الی 50 درصد هزینه نوار نقاله را شامل می شود.در ساخت نوار نقاله نوارها به طور کلی از سه قسمت پوشش رویی ، لاشه و پوشش زیرین تشکیل شده است.

لاشه عضو کششی نوار و تامین کننده اصلی مقاومت در مقابل پاره شدن ، ضربه ، نگه داشتن بار و حفظ اتصالات مکانیکی است.

نوارهای الیافی :

نوارهای کابل فولادی:

 

نوارهای آرامید:

اتصالات نوار نقاله معمولا در محل نصب با استفاده از اتصلات مکانیکی یا ولکانیزه به صورت بی نهایت در می اید.

اتصالات ولکانیزه:

برای اتصالات نوارهای ثابت یا وظیفه سنگین توصیه میشود محکم ترین و با دوام ترین اتصال ممکن را ایجاد میکند.برای اتصال نوارهای الیافی ،لبه های نوار به صورت پله ای طوری بریده میشود که هر لایه از نوار به صورت جناغی یا قطری بریده و در محل اتصال با هم کاملا جفت می شوند برای اتصال از چسب های مخصوص استفاده می شود.

برای نوارهای فولادی ، نوارها در محل اتصال بریده میشوند و طول کافی از کابل باقی گذاشته می شود و سپس با هم پوشانی کابل های فولادی وبا ولکانیزه کردن پوشش لاستیک در بالا و پایین نوار با کمک پرس عمل اتصال انجام می شود.

 

اتصالات مکانیکی:

متداول ترین نوع این اتصال نوع لولایی است که در ان قطعات فولادی نر و ماده در سرتاسر لبه های نوار توسط میخ پرچ یا پرچ های مخصوص نصب می شود و سیم بکسل فولادی از داخل انها عبور داده می شود.

قرقره های نوارنقاله:

قرقره ها باید تکیه گاه مناسبی برای نوارو نگهدارنده مناسبی برای بار حمل شده فراهم کنند.قرقره ها معمولا شامل سه و گاهی پنج رولیک هستند.

انواع قرقره:

دونوع اصلی از قرقره وجود دارد قرقره های باربر که طرف بار نوار را نگه می دارند و قرقره های بازگشت که طرف خالی نوار را نگه میدارند.

          قرقره های باربر:

معمولا دونوع متداول دارند یکی برای نوارهای قوسی و دیگر برای نوارهای تخت که معمولا از یک رولیک تخت استفاده میشود.

          قرقره های ضربه گیر:

قرقره های ضربه گیر که گاهی قرقره های بالشتکی نیز نامیده میشوندو از آسیب دیدن نوار در اثر ضربه حاصل از سقوط قطعات بزرگ جلوگیری میکند.

قرقره ضربه گیر نوار نقاله

قرقره های هدایت کننده نوار:

اوصولا به همچین قرقره های در نوار نقاله ها نیاز نمی باشد اما شریطی وجود دارد که باعث انحراف نوار شود بنابراین قرقره های هدایت کننده ای نصب می شود.

 

قرقره هدایت کننده نوار نقاله

تجهیزات محرکه نوار نقاله:

تجهیزات محرکه معمولا از موتورهای الکتریکی،مکانیزم های کاهنده دور ،ماشین الات انتقال توان از یک واحد به واحد بعدی و ابزارهای کنترل و ایمنی و همچنین غلطک های محرکه تشکیل شده اند .

     1.موقعیت بخش محرکه:

بهترین مکان برای بخش محرکه نوار نقاله محلی هست که نوارنقاله کمترین تنش را داشته باشد. در نوارنقاله های افقی یا سر بالا ، بخش محرکه معمولا در انتهای تخلیه و در نوارنقاله های سرازیر معمولا در انتهای بارگیری قرار میگیرد.

     2_مکانیزم های کاهنده دور:

مکانیزم های کاهنده دور توسط پولی،گیربکس و تسمه که میتوانند به صورت مستقیم و غیر مستقیم بهم وصل می شود

     3_ابزارهای مکانیکی ایجاد دور متغییر:

متداول ترین روش های مکانیکی برای ایجاد دور متغیر برای نوار نقاله عبارتند از تسمه وی بر روی قرقره ها یا پولی هایی با قطر متغیر ،انتقال با دور متغیر و کوپلینگ های هیدرولیکی دور متغییر

     4_عقب گیر ها:

نوارنقاله های سربالا در حالت باردار در صورت توقف در اثر قطع برق یا خراب شدن مکانیکی تجهیزات محرکه تمایل به برگشت به سمت عقب دارند. در این صورت مواد در انتهای پایینی نوار انباشته می شوند برای جلوگیری از این حرکت برگشتی از یک عقب گیر استفاده می شود.عقب گیر یک قطعه مکانیکی هست که به نوار نقاله فقط در جهت مورد نظر اجازه حرکت می دهد.

     5_ترمزها:

ترمز یک ابزار اصطکاکی برای توقف کنترل شده نوار است. یک نوار نقاله افقی یا نوار نقاله سرازیر غیر مولد می تواند در زمان کاهش سرعت مسافت بیش از اندازه ای را طی کند در این صورت از ترمز برای تنظیم زمان و مسافت استفاده می شود.

ترمز ها خود به نوع های زیر تقسیم می شوند:

ترمزهای مکانیکی اصطکاکی

تزمزهای با جریان چرخشی

عکس کردن جریان موتور

     6_ابزارهای افزایش سرعت،کاهش سرعت و کنترل گشتاور نوار نقاله:

شروع به حرکت نوار نقاله:

شروع به حرکت نوار نقاله اهمیت زیادی دارد.این کارمی تواند با استفاده از تجهیزات کنترل گشتاور مکانیکی ،الکتریکی و یا هردو انجام شود.نوارنقاله های که دارای قوس قائم باشند یا در مسیرشان تریپر نصب شده باشد ،نیاز به شروع با حرکت نرم دارند،زیرا شروع خیلی سریع میتواند باعث بلند شدن نوار از روی قرقره ها شود.

افزایش سرعت کنترل شده:

افزایش سرعت را می توان با انواع متعددی از ابزارهای الکتریکی کنترل کرد مانند:

موتور با روتور پیچشی با استارت پله ای

موتورهای القای قفسی با اتوترانسفورمر

کوپلینگ جریان چرخشی

کوپلینگ هیدرولیک سرعت متغییر

کوپلینگ های سیالی خشک

کوپلینگ های سیالی متفرقه

چرخ لنگر

انواع غلطک های نوار نقاله:

متداول ترین نوع نوار نقاله غلطکی ، غلطک های فولادی استاندارد می باشد .که این غلطک ها در اندازه های مختلفی ساخته می شود.

انواع غلطک عبارتند از :

غلطک استوانه ای فولادی استاندارذ

غلطک پره ای فولادی استاندارد

غلطک های معدنی

غلطک های مهندسی

در مورد سایر نوار نقاله ها و به خصوص نوار نقاله بارگیری می توانید از طریق لینک های زیر اطلاعات لازم را کسب نمایید :

 

ساخت نوار نقاله کوچک

نوار نقاله، به عنوان یک ابزار مهم، کاربرد زیادی در صنعت دارد. برای جابجایی و حمل و نقل تجهیزات، کالا ها و قطعات مختلف، می توان از نوار نقاله استفاده کرد. برای ساخت و طراحی نوار نقاله مناسب با نیاز کارگاه و یا تولیدی خود باید به یک سری از موارد اعم از: نوع محصولات تولیدی، بزرگی یا کوچکی محل کار و همچنین  حجم تولیدات توجه کنید. طراحی و ساخت نوار نقاله کوچک یا بزرگ، به کمک پیشرفت هایی که در دنیای صنعت رخ داده، به خوبی انجام می گیرد. این وظیفه بر عهده متخصصان و مهندسان صنایع ماشین سازی، می باشد.

نوار نقاله های کوچک و بزرگ در صنایع گوناگون اعم از صنایع فولاد، شرکت های تولید کنسانتره، صنایع سیمان، تولیدات آهک و گچ، صنایع غذایی و غیره، بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. از طرفی دیگر خیلی از فروشگاه های بزرگ و انبار های مختلف، به نوار نقاله کوچک و بزرگ برای جابجایی و حمل و نقل کالا های خود احتیاج دارند.

 

کاربرد های مهم نوار نقاله کوچک و بزرگ

یکی از مهم ترین و کاربردی ترین تجهیزات صنعتی، نوار نقاله می باشد. نوار نقاله ها در بسیاری از صنایع کوچک بزرگ به کار گرفته می شوند و کاربرد گسترده ای دارند. شما می توانید با ابعاد سفارشی، نوار نقاله مورد نظر را سفارش دهید. ممکن است شما قصد سفارش یک نوار نقاله در ابعاد کیلومتری را داشته باشید یا خرید یک نوار نقاله کوچک برای کسب و کار شما کافی باشد. ولی به طور کلی، وظایف نوار نقاله ها در هر ابعادی که باشند، با یکدیگر یکسان می باشند و انتقال و جابجایی مواد و تجهیزات گوناگون را بر عهده می گیرند. واضح است که نوار نقاله کوچک، در مکان هایی مثل تولیدی ها و انبار های کوچک، مورد استفاده قرار می گیرد.  نوار نقاله کوچک برای سورت کردن خشکبار، میوه ها، حبوبات و ابزارآلات با وزن و حجم کم، به کار گرفته می شود. لازم به ذکر است که طراحی و ساخت نوار نقاله ها به دلیل کاربرد های زیادی که دارند، در بازار های داخلی و خارجی، جزو معاملات سودآور به حساب می آیند.

در ادامه با ارائه چند مثال، شما را با نوع عملکرد نوار نقاله کوچک و بزرگ  آشنا می کنیم:

 • به کارگیری نوار نقاله در توزیع کالاها و محصولات
 • در بخش انبار کارخانه ها و کارگاه ها
 • در جابجایی مواد غذایی
 • در قسمت حمل ونقل فروشگاه ها
 • در بخش جابجایی فرودگاه ها
 • در حین بارگیری و تخلیه در بندر ها

و غیره.

چگونگی نحوه ساخت نوار نقاله کوچک

برای اینکه نوار نقاله در ابعاد مختلف کوچک و بزرگ ساخته شود، باید کارشناسانی که اطلاعات و آگاهی لازم را درباره عملکرد و اجزای دستگاه دارند، این وظیفه را بر عهده گیرند. ممکن است ساخت نوار نقاله در نگاه اول، ساده به نظر برسد، ولی طراحی و اجرای آن، دقت و تجربه بالایی می طلبد. کارشناسان طراح و نقشه کش، باید از دانش فنی بالایی برخوردار باشند. همچنین بهره گیری از مواد اولیه با کیفیت در ساخت نوار نقاله ، می تواند موجب شود که عملکرد دستگاه در حین انجام وظایفش، بسیار عالی باشد. آنچه که باید مورد توجه قرار گیرد، رعایت استاندارد های مشخص شده در ساخت دستگاه نوار نقاله کوچک و بزرگ و همینطور در نظر گرفتن نوع مواد حمل شونده توسط آن می باشد. در نتیجه برای سفارش طراحی و ساخت نوار نقاله در هر ابعادی که مد نظر شما است، باید به شرکت های معتبر و با تجربه مراجعه کنید.

 

ساخت نوار نقاله فلزی

نوار نقاله ها جزو پرکاربرد ترین و مهم ترین تجهیزات صنعتی هستند که در مواردی اعم از بارگیری، تخلیه و حمل و نقل در کارخانه ها، کارگاه ها و فروشگاه های مختلف، مورد استفاده قرار می گیرد. نوار نقاله ها برای انتقال محصولات، در ابعاد و ظرفیت های گوناگونی طراحی و ساخته می شوند. یک سری از نوار نقاله ها برای بار های بسته بندی شده، ساخته شده اند و برخی دیگر از این نوار نقاله ها، برای جابجایی مواد فله، طراحی شده اند. نوار نقاله ها از جنس های مختلفی ساخته می شوند. یکی از رایج ترین انواع نوار نقاله، نوار نقاله فلزی می باشد که به دلیل داشتن مقاومت بالا، کاربرد زیادی در صنعت دارد. برای ساخت نوار نقاله فلزی و انواع دیگر آن، باید به یکسری از نکات توجه کرد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

 • طراحی نوار نقاله ها باید به صورتی باشد که با کمترین آلودگی صدا، بتوان از آن استفاده کرد.
 • بهتر است که طراحی نوار نقاله بسیار ساده و به دور از پیچیدگی های غیر ضروری باشد.
 • برای اینکه بتوان نظارت بهتری انجام داد و نیروی انسانی کمتری به کار گرفت، بهتر است از سیستم های مانیتورینگ، کمک بگیریم.
 • باید به استاندارد های ایمنی و بهداشتی در طراحی و ساخت نوار نقاله ها توجه کرد.
 • یکی از موارد مهم در ساخت و طراحی نوار نقاله ها، استفاده از مواد اولیه مرغوب و قطعات با کیفیت می باشد. زیرا این مسئله در افزایش عمر مفید دستگاه ها، بسیار اهمیت دارد.

 

کلام آخر:

به طور کلی، نوع طراحی و ساخت نوار نقاله کوچک و بزرگ و کاربردی که در صنعت دارد، می تواند در میزان راندمان تولید و همینطور کاهش یا افزایش هزینه ها نقش زیادی داشته باشد. در نتیجه باید نهایت دقت را در انتخاب شرکت تولیدی دستگاه داشته باشید تا علاوه بر صرفه جویی در هزینه و زمان، بتوانید نوار نقاله ای با بهترین عملکرد در جهت حمل و نقل مواد و تجهیزات را تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *